Dieta na lato

Lato to okres, w którym nie odczuwamy głodu tak, jak w chłodne dni, dlatego możemy wykorzystać ten czas na zmianę diety. Dzięki temu poprawimy nie tylko swoje zdrowie, ale również samopoczucie i wygląd. Ważne jest jednak dobre zbilansowanie żywności w naszej diecie. Jaka powinna być zatem idealna dieta na lato?

Mięso zawiera witaminę A, zwaną eliksirem młodości, witaminy B2, B5 i B8 oraz selen i cynk, które powodują, że skóra jest gładka i nawilżona, a włosy odżywione i błyszczące. Mięso – głównie białe – jest bogate też w aminokwasy, wapń i żelazo. Wiemy jednak, że mięso zawiera również tłuszcz. Jak zatem pogodzić jedzenie mięsa z dietą? To proste! Unikaj pasztetu, parówek i tłustych wędlin. Jeśli jesz kurczaka, zrezygnuj ze skórki i wybieraj tylko chude jego części.

Najbardziej polecam jednak mięso z indyka, ponieważ ma dużo mniej tłuszczu niż np. schab i możesz go używać do różnego rodzaju potraw. Ważny jest także sposób jego przygotowania. Unikajmy smażenia na tłuszczu (maśle, margarynie, oleju itp.).

Tłuszcz to jednak nie tylko mięso. Pamiętaj również, żeby: zrezygnować ze smarowania pieczywa masłem i margaryną (na początku może być Ci ciężko, ale po tygodniu się przyzwyczaisz), nie dodawać sosów do sałatek (bo one tuczą – nawet te na oliwie z oliwek); jeśli nie potrafisz zjeść sałatki bez sosu, przygotuj mniej kaloryczny sos mieszając łyżkę oliwy z oliwek z dwiema łyżkami wody i dowolnymi ziołami, nie przyprawiać zup śmietaną; jeśli dodasz odpowiednią ilość przypraw, zupa będzie równie dobra jak ta ze śmietaną; jeżeli nie wyobrażasz sobie zupy bez zabielenia, zastąp śmietanę jogurtem naturalnym, unikać majonezu, który jest naprawdę tuczący nawet ten w wersji light, nie jeść sera żółtego, który nawet najbardziej odtłuszczony, nadal będzie kaloryczny, nie polewać makaronu i mięsa ciężkimi sosami, jeśli przygotowujesz spaghetti, zrób sos z pomidorów, czosnku, odtłuszczonego jogurtu naturalnego i bazylii (wielbiciele ostrych potraw mogą dodać również chili), nie jeść jogurtów z zawartością tłuszczu większą niż 3%, wybierać mleko do 2% tłuszczu, zrezygnować z czekolady i kakao.

Wiosna oraz lato to czas, gdy w naszym kraju mamy dostęp do największej ilości świeżych owoców i warzyw. To także okres, kiedy często bywamy wyczerpani wysokimi temperaturami. Dlatego późną wiosną oraz latem warto sięgać głównie po lekkostrawne posiłki, które doskonale zaspokoją apetyt. Zdrowe jedzenie na dieta na latolato i wiosnę powinno bazować w głównej mierze na świeżych owocach i warzywach, zwłaszcza, że są one źródłem cennych witamin. W ciepłe dni doskonale sprawdzi się dzielenie posiłków na mniejsze porcje.

Ciekawą inspiracją może okazać się dieta śródziemnomorska – jest lekka, zdrowa i znakomicie nadaje się na gorące oraz upalne dni. Bez żadnych przeciwwskazań można ją stosować przez całe życie. Korzystnie wpływa na układ krążenia, obniża ryzyko schorzeń sercowo-naczyniowych oraz zmniejsza prawdopodobieństwo chorób nowotworowych. Zapewnia właściwą ilość energii, tłuszczu, błonnika oraz wielu witamin i składników mineralnych.

Poza witaminami nasz organizm do codziennego funkcjonowania potrzebuje także minerałów. Naturalne witaminy wiosną i latem najlepiej czerpać z owoców i warzyw, natomiast niezbędnych soli mineralnych dostarczy nam woda. Jeśli nie wykonujemy pracy fizycznej czy wycieńczających treningów, możemy sięgnąć po wodę nisko lub średniomineralizowaną. Woda dostarczy naszemu organizmowi magnezu, wapnia, jodu, fluoru oraz żelaza, czyli wszystkich tych pierwiastków, które są potrzebne do właściwego funkcjonowania nerek, wątroby czy układu trawiennego.

Sprawdź też: "Czas na rower!"