Korzyści płynące z aktywności fizycznej

Przedłużająca się zima daje się we znaki wszystkim, którzy lubią ćwiczyć na świeżym powietrzu. Mimo niesprzyjających prognoz zapowiadających śnieg przynajmniej do połowy kwietnia, warto przypomnieć sobie jak poprawić swoją kondycję oraz jakie korzyści może to nam przynieść. Aby mówić o jakichkolwiek dobroczynnych skutkach aktywności fizycznej, należy zaznaczyć, że ani dbanie o dom, ani nawet lżejsze prace w przydomowym ogrodzie nie są tym, do czego powinniśmy dążyć i co powinniśmy uznawać za zadowalające! Co więcej, rekreacyjna jazda na rowerze czy wolne spacery po najbliższej okolicy tak samo, wbrew obiegowej opinii, nie stanowią zadowalającej formy aktywności.

Co robić, aby poziom aktywności był wystarczający? Wielu osobom może wydawać się to zaskakujące, ale nawet mimo niesprzyjającej aury można z powodzeniem poprawić zarówno swoją kondycję, jak i "kształty", tak upragnione przed zbliżającym się sezonem letnim. Najlepszym, polecanym przez wielu specjalistów, programem ćwiczeniowym, który jest bezpieczny dla zdrowia a zarazem przynoszący zdrowotne skutki, jest program 3x30x130, czasem nazywany również programem trzech trójek. O co chodzi? Tych kilka liczb niesie ze sobą proste przesłanie. Zgodnie z nim powinniśmy ćwiczyć: - 3 razy w tygodniu, - po 30 minut za każdym razem, - w taki sposób, by nasze tętno wynosiło około 130. Ułatwione zadanie mamy, jeśli posiadamy w domu sprzęty do ćwiczeń. Można wtedy (na przykład) wsiąść na rowerek stacjonarny i ćwiczyć, monitorując liczbę uderzeń serca na minutę. Warto skusić się jednak na urozmaicanie sobie formy ćwiczeń w taki sposób, by trenować nie tylko jedną grupę mięśni. Oczywiście można tak robić, ale nie przyniesie to wtedy tak dobrych skutków. Z tego powodu, szybkie wchodzenie po schodach można przeplatać z pompkami (nawet, jeśli na początku nie uda nam się zrobić dużych serii, nie warto się zniechęcać - efekty będą widoczne z czasem), jazdę na rowerku treningowym z podciągnięciami na drążku. Możliwości jest mnóstwo, ogranicza nas tylko wyobraźnia... I zdrowy rozsądek oczywiście. Jeśli mamy możliwość, najlepiej wybrać się na basen. Jest to wspaniały sposób na trening wszystkich partii ciała, poprawiający również funkcje krążeniowe i oddechowe. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim tempie pływania (tu również stosuje się zasada trzech trójek).

Jakie są korzyści ze zwiększenia ilości ruchu w naszym życiu? Poza najbardziej widocznymi oznakami, czyli atrakcyjną sylwetką i zwiększeniem siły czy wytrzymałości, zwiększona aktywność fizyczna przynosi także inne profity: - zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób przewlekłych (na czele z cukrzycą, miażdżycą i różnymi chorobami serca i naczyń krwionośnych), - zapobiega nadwadze i otyłości (lub je leczy), - umiarkowane (nie wyczynowe) uprawianie sportu pomaga w chorobach mięśni, stawów oraz kości, - poprawia wydolność siłową i wytrzymałościową organizmu, dzięki czemu nie męczymy się tak szybko, - wspomaga układ oddechowy, zwiększając pojemność płuc, usprawniając wymianę gazów oddechowych w płucach, pogłębiając oddech, - pozytywnie wpływa na dotlenienie mózgu, zwiększając w ten sposób sprawnośc umysłową i zdolności zapamiętywania, - zapobiega depresji (co przy obecnych niedoborach światła słonecznego jest wspaniałym prezentem dla nas od nas samych), - poprawia samopoczucie i nastrój.

Przy tak widocznych korzyściach, jakie możemy odnieść, warto poświęcić trzydzieści minut w ciągu dnia. Jest to wielka inwestycja w samego siebie, która jednak potrafi się zwracać w bardzo krótkim już czasie. Nie ma co czekać na wiosnę, im wcześniej zaczniemy, tym szybciej będziemy widzieć efekty. Do dzieła!

Dla tych, którzy już ćwiczą oraz dla tych którzy dopiero zaczną, znaczną pomocą mogą okazać się pulsometry, dzięki którym na bieżąco można monitorować swoje tętno. Sklep ezdrowie.org.pl posiada w swojej ofercie produkty renomowanej, niemieckiej firmy Beurer, które do takich celów właśnie zostały stworzone. Pod tym linkiem można zapoznać się z oferowanymi pulsometrami.