Szpinak na mięśnie i oczy

Szpinak, mimo swojego zasobu składników odżywczych, które zawiera, jest wciąż niedoceniany w polskiej kuchni. Warto jednak skorzystać z jego naturalnego bogactwa.

Szpinak zawiera jedynie 22kcal energii w 100g suchej masy, w czym znajdziemy prawie 3%  białka (co jak na zieloną roślinę całkiem sporo), niecały procent (jedynie 0,8%) węglowodanów i 0,35% tłuszczów. Prawdziwe właściwości szpinaku wynikają jednak z zawartości witamin i minerałów.

Zaledwie 100g tej rośliny zaspokaja: - Witamina A: prawie 70% dziennego minimalnego zapotrzebowania, - Kwas foliowy: niemal 100% dziennego minimalnego zapotrzebowania, - Witamina C: prawie 50% dziennego minimalnego zapotrzebowania, - Magnez: ponad 25% dziennego minimalnego zapotrzebowania, - Żelazo: ponad 25% dziennego minimalnego zapotrzebowania. Oprócz tego szpinak zawiera także błonnik, witaminy z grupy B, witaminę E, wapń, fosfor, potas i cynk.

Kiedy szpinak okazuje się pomocny: - Anemia: mimo trudniejszego wchłaniania żelaza ze źródeł roślinnych, duża zawartość witaminy C w szpinaku ułatwia przenikanie żelaza do organizmu; - Ciąża: żelazo oraz kwas foliowy są niezbędne dla prawidłowego przebiegu ciąży oraz rozwoju płodu; - Podwyższony poziom cholesterolu: regularne spożywanie szpinaku pozwala obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi; - Zaburzenia siatkówki oka: badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda w USA wskazują, że osoby regularnie spożywające szpinak mają znacznie niższe ryzyko utraty ostrości widzenia wskutek zwyrodnienia plamki żółtej (dzieje się tak na skutek dużej zawartości luteiny i zeaksyntyny). Pod tym kątem szpinak jest skuteczniejszy nawet niż popularna marchew! - Aktywność fizyczna: zarówno dla nastolatków jak i dorosłych sportowców, bogactwo witamin i minerałów pozwala zapobiegać problemom wynikającym z ich niedoborów.

Jak spożywać szpinak: - na surowo: gdy jest młody i delikatny, jeść w surówkach i sałatkach; - mrożony: w wyniku mrożenia szpinak traci niewielkie ilości witaminy C, ale jest za to dostępny przez cały rok; - gotowany: jednak aby zachował swoje właściwości, najlepiej gotować go na parze; - sok: niedoceniany sposób na szpinak, jednak bardzo wartościowy. Zaleca się picie połowy szklanki soku ze szpinaku przed obiadem lub kolacją.