Czas na rower!

Najwyższy czas przesiąść się na rower, zwłaszcza, że czeka nas kolejny długi majowy weekend i wszystko wskazuje na to, że pogoda będzie nam sprzyjać. Wiele osób traktuje rower jedynie jako kolejny środek transportu w drodze do pracy, często szybszy od auta czy komunikacji miejskiej (zwłaszcza w dużych miastach). Warto jednak pamiętać o tym, że rower to też wspaniały sposób na zdrowy i tani wypad za miasto. Szczególnie za miasto!

O czym warto pamiętać, przygotowując rower do jazdy? - Na początku sprawdzamy czy koła są dobrze napompowane. Należy położyć palec z góry koła i docisnąć. Jeżeli palec dotyka obręczy, to znaczy, że jest za mało powietrza - powiedział PAP Life były kolarz, wicemistrz olimpijski Czesław Lang - Bardzo ważne są też hamulce. Musimy zobaczyć czy są sprawne. Podstawą jest też siodełko. Nie może być za nisko ani za wysoko. Sprawdzić to można kładąc nogę na pedał w pozycji dolnej. Jeżeli noga jest wyprostowana znaczy to, że siodełko jest dobrze ustawione - dodał Lang. Były kolarz przestrzegł także przed rozpoczęciem jazdy z najcięższej przerzutki. Powód? - Na początku trzeba jechać lekko, dopiero, gdy się rozkręcimy, możemy przerzucać dalej - wyjaśnia. (...)

Jazda na rowerze ma wiele pozytywnych stron m.in. zachowanie dobrej kondycji czy dotlenienie organizmu. Polacy jednak długo przekonywali się do tego środka lokomocji. - Kolarstwo zacząłem uprawiać w latach 70. Wówczas na rowerach jeździli tylko zawodowi kolarze lub biedni ludzie na wsiach, których nie stać było na inny środek lokomocji. Dziś jest odwrotnie. Jazda na rowerze stała się modą. Rower jest już środkiem lokomocji, często służy do szybkiego przemieszczania się po mieście. To jest wspaniałe! - podsumowuje Lang.

Właśnie. W Polsce zaobserwować możemy spory ruch w tym sektorze rekreacji. Coraz częściej słyszy się o powstających i prężnie działających tzw. Masach Krytycznych, czyli całych grupach osób, regularnie spotykających się i przejeżdżającycwnioski rowerowe h często spore odcinki tras rowerowych w regionie. Są to grupy, które biorą czynny udział w życiu lokalnych społeczności, zwracające uwagę na to, jakie korzyści przynosi jazda na rowerze i dlaczego ważne jest, by samorządy dbały o swoich rowerzystów.

Kiedy odważymy się przesiąść na rowery, przestajemy zauważać większość problemów, o których myśleliśmy do tej pory. Możemy być zaskoczeni, że jazda może być tak przyjemna a pogoda wcale nie jest zła. Wszystko jest kwestią podejścia do sprawy oraz oczywiście... Kwestią punktu widzenia. Dlaczego warto zwrócić uwagę na rowery? Jest wiele powodów, dla których powinniśmy jak najczęściej przesiadać się na ten środek lokomocji. Są wśród nich czysto ekonomiczne, jak i przede wszystkim zdrowotne. Mieszkając w mieście, korzyści płynące z jazdy na rowerze nasuwają się same: - omijamy korki, - łatwo znajdziemy miejsce, gdzie możemy przypiąć rower (w przeciwieństwie do samochodu, który często ciężko zaparkować gdziekolwiek). Mało tego, na jednym miejscu parkingowym, zamiast jednego samochodu możemy zmieścić od siedmiu do nawet dziewięciu rowerów, - oszczędzamy pieniądze (brak obowiązkowego ubezpieczenia, brak opłat na paliwo i znikome koszty eksploatacyjne), - dostajemy wolność poruszania się w prawie każdej przestrzeni - czy to w obrębie miasta, czy poza nim, - zajmuje mało miejsca, więc znów oszczędzamy na przykład na garażu. Nikt nie zabroni nam przecież trzymania rowerów na balkonie, - zapewniamy sobie dawkę ruchu, tak niezbędnego w dzisiejszych czasach. Dbamy o kondycję, jednocześnie nie wydając ani złotówki, - sprzyja naturze - bardziej ekologiczne jest chyba tylko chodzenie pieszo.

spalanie kaloriipoprawa samopoczuciaWarto zwrócić uwagę na rowery także, a może przede wszystkim ze względu na własne zdrowie. Żyjemy w czasach, gdy dostarczamy do organizmu znacznie więcej kalorii, niż możemy spalić podczas dnia. Dlatego trzeba trochę wspomóc organizm w walce z narastającą tkanką tłuszczową i przesiąść się na rowery. Wielką zaletą jest też to, że wsiadając na rower odchudzamy siebie, nie portfel. Kolejny plus!

Co nam daje regularna jazda na rowerze? Badania przeprowadzone w Grazu stwierdziły, że nawet tylko 12 tygodni jeżdżenia rowerem w codziennym życiu (po zakupy, do pracy, do szkoły) spowodowało, że 3 spośród 4 uczestników poczuło wzrost wydolności, poprawę samopoczucia i wyszczuplenie. 75% szans na poprawę tych parametrów to dużo w porównaniu do zaangażowania, jakie trzeba włożyć w wysiłek, prawda?

Gdzie jeździć? Mapa z serwisu pedaluj.pl Wszędzie. Na tym można by spokojnie zakończyć odpowiedź. Jeśli jednak ktoś szuka gotowych pomysłów na to, dokąd może poprowadzić swój jednoślad, z pomocą przychodzi internet. Serwis Pedaluj.pl posiada mapę wraz z wyszukiwarką tras rowerowych. Wpisujemy miejscowość i szukamy tras w pobliżu. Ale tak naprawdę nie trzeba wcale jeździć na zasadzie "dokądś". Świetnie sprawdza się inna metoda, na zasadzie "gdzie mnie oczy poniosą". Dobrze też zabrać ze sobą dobrego towarzysza podróży - wówczas kilometry skracają się i nawet człowiek się nie obejrzy, gdy licznik zacznie pokazywać trzycyfrowy wynik w liczbie przejechanych kilometrów.

  

Źródła: zdrowie.dziennik.pl polska.narowery.pl rowerowalodz.pl pedaluj.pl