Jarmuż przypomniany

Jarmuż to roślina posiadająca bogate właściwości prozdrowotne, niestety w naszym kraju służy bardziej do ozdoby innych dań niż jako składnik posiłków. Kiedyś ważny i często stosowany, dziś zapomniany. Warto przywrócić mu należne miejsce na naszych stołach!Jarmuż to warzywo typowo jesienno-zimowe i to właśnie w tym okresie najlepiej po nie sięgać. Pod względem wartości odżywczych świetnie zastąpi owoce i warzywa, na które kończy się sezon. Ale czym tak naprawdę jest jarmuż? Jarmuż to nic innego, jak…. kapusta, a dokładniej jarmuż to dwuletnia roślina należąca do rodziny kapusiowatych. Jest najstarszym przodkiem wszystkich kapust! Do tego jest wyjątkowo odporna na niskie temperatury, nawet sięgające do - 25 C, różnego rodzaju choroby i działanie szkodników. jarmuż

Posiada silnie rozwinięty korzeń, z którego wyrasta gruba łodyga sięgająca ponad 100 cm. Jednak to liście interesują nas najbardziej, gdyż to właśnie one są jadalne. W zależności od rodzaju, jarmuż może mieć długie klinowe lub owalne, kędzierzawe, tworzące rozłożystą rozetę pomarszczone, fryzowane, strzępiaste liście. Różne mogą być również kolory liści. W zależności od odmiany mogą być koloru jasno zielonego, zielonego, ciemno zielonego, niebiesko zielonego, fioletowo zielonego do fioletowo zielono brązowego. Liście są smaczne, pożywne i najlepiej smakują po przymrozkach, gdyż w wyniku mrozu tracą posiadającą goryczkę i wykształcają cukry, zapewniające jarmużowi charakterystyczny, niepowtarzalny smak.

Jakie witaminy i minerały zawiera jarmuż? 1. Karotenoidy (beta karoten, luteina, zeaksantyna) - wzmacnia organizm przed atakiem wolnych rodników, jarmuż ma go najwięcej ze wszystkich warzyw liściastych: 5,8 mg na szklankę, co stanowi aż 75 % dziennego zapotrzebowania, luteina i zeaksantyna zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej,jarmuż wartości odżywcze 2. Witamina K ma przede wszystkim właściwości przeciwzakrzepowe, pomaga zmniejszyć siniaki i ich łatwość nabywania, 3. Chlorofil - najważniejsza jego rola to hamowanie przemiany zdrowych komórek w nowotworowe, poza tym jako zielone warzywo uzupełnia naszą krew, 4. Izotiocyjany - to fito substancje (cierpki smak jarmużu), które mogą chronić przed nowotworami zależnymi od hormonów, poza tym blokują działanie czynników rakotwórczych występujących w środowisku, 5. Kwas foliowy - zapobiega niektórym wadom wrodzonym układu nerwowego, nowotworom i chorobom serca, jarmuż zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy w 60%, 6. Sulforafan - zapobiega tworzeniu się komórek nowotworowych, 7. Witamina C - jarmuż zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na tą witaminę aż w 200%, 8. Antyoksydanty pomagające walczyć z wolnymi rodnikami – ma to pozytywny wpływ na zdrowie i wygląd (dłużej jesteśmy piękni i młodzi), 9. Wapń, 10. Fosfor, 11. Żelazo.

sałatka z jarmużu i gruszki

Zastosowanie jarmużu w kulinariach jest bardzo szerokie.

Jeżeli macie ochotę poeksperymentować z jarmużem w kuchni zapraszamy do śledzenia naszej strony, na której będziemy publikować wypróbowane przepisy.